V podnikaní je dôležité plánovať a strategicky uvažovať o niekoľko krokov vpred. ALE. Rovnako tak sústrediť sa na to, čo je tu a teraz. Pretože taká všímavosť dokáže ovplyvniť výkon aj rozhodovanie. Logicky to dáva zmysel. Mám však pocit, že realita je iná a mindfulness je viac trendová fráza ako „nástroj”, ktorý môžeme využívať v každodennom podnikateľskom živote. Pritom:
Je to vedecky podložený spôsob práce s pozornosťou
Pomáha sústrediť sa na prítomnosť, na to, čo sa deje tu a teraz.
Tým pádom je užitočný aj v biznise.
Aj ja bývam zahltený množstvom podnetov, problémov, stresov, úloh a sem tam myšlienkami zablúdim k minulým chybám a budúcim obavám. Tieto „odbiehačky” nie sú užitočné a snažím sa na ne reagovať technikou mindflulness.
Žiadna ezoterika (môže to tak na niekoho pôsobiť), v tomto prípade ide skôr o prehliadanie podstaty všímavosti – byť naplno prítomný v tom, čo práve robím. Už X-krát mi to pomohlo lepšie analyzovať situáciu, zvládnuť stres či sa správne rozhodnúť. Väčšinou stačilo zastaviť sa na 5 minút, venovať plnú pozornosť tomu, ako sa cítim a svojmu dychu.
Silný efekt mindfulness
Na vlastnej koži som vyskúšal, aký silný efekt má pravidelná všímavosť. V situáciách, keď sa rozhodujem o kľúčových otázkach, projektoch či riešim konflikty v tíme, mi mindfulness pomáha udržať si chladnú hlavu a pokojný, objektívny pohľad na vec. Dokážem lepšie počúvať ľudí, precítiť atmosféru v tíme a vybrať si správnu reakciu namiesto impulzívnej odpovede, ktorú by som mohol neskôr ľutovať.
To je môj príklad, ale predstavte si to na tíme ľudí:
Že vo firme vytvoríte prostredie, kde každý člen tímu dokáže na moment vypnúť autopilota a vedome sa sústrediť. Zrazu by ste videli menej impulzívnych riešení a viac uvedomelých krokov.
Jasne uvažujúci tím je presne tým tímom, ktorý sa v rozhodujúcich chvíľach dokáže presadiť nad ostatnými. A to je slušná konkurenčná výhoda.
Všímavý stav mysle vedie k uvedomelým rozhodnutiam
Koľkokrát denne reagujete pod tlakom okolností alebo očakávaní? Bez toho, aby ste vôbec mali možnosť skutočne si uvedomiť, čo vlastne chcete a prečo konáte určitým spôsobom?
Je pravda, že podnikatelia a manažéri sú bežne „cenení” za schopnosť konať rýchlo. V rýchlosti nám však môžu uniknúť detaily a to, čo ovplyvní výsledky podnikania. Stotožňujem sa s tým, že mindflulness dáva priestor vedomým rozhodnutiam.
„Pravidelná všímavosť posilňuje tie oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť, učenie a emocionálnu reguláciu. V praxi to znamená, že dlhodobá všímavosť nám umožňuje efektívnejšie sa vyrovnať s komplexnými problémami, lepšie zvládať záťažové situácie a v konečnom dôsledku robiť menej chýb.”
– Toto nie je z mojej hlavy, ale pre moju hlavu je to zaujímavé zistenie. Potom mindfulness je vlastne praktická zručnosť, ktorá nás núti spomaliť – nie preto, aby sme veci riešili pomalšie, ale aby sme videli súvislosti, ktoré nám inak unikli, aby sme sa vyhli skratkovitým rozhodnutiam…